Jeden svet v ekocentre

Festival dokumentárnych filmov o ľudských právach zavíta aj do ekocentra pri Paľovej búde. V sobotu, 1. februára, budeme od 17:00 premietať dva filmy – Zelený tiger sa prebúdza a Prekliatie prírodných zdrojov.

Zelený tiger sa prebúdza
Waking the Green Tiger: A Green Movement Rises in China
Gary Marcuse / Kanada / 2011 / 78 min.

Roľníci v juhozápadnej Číne, odkázaní na nedostatok informácií a na sľuby miestnej propagandy nemajú, zdá sa, s opustením svojich domovov kvôli stavbe vodnej hrádze problém. Ak ide o dobro krajiny, ide zákonite tiež o ich dobro, prikyvujú súhlasne miestni obyvatelia. Provincie Jün-nan, zapísaná na Zozname UNESCO, už podobne monštruózne projekty zažila na neďalekých tokoch riek Mekong a Nù Jiāng. Až vďaka ekologickému hnutiu, ktoré mapuje hrôzostrašné dopady týchto zásahov a varuje pred nimi ďalších dedinčanov, sa výstavba na hornom toku rieky Jang-c’-ťiang stretáva s nečakaným odporom. Masívna devastácia čínskeho prírodného bohatstva sa začala v rôznych formách pod zámienkou nekonečného pokroku už počas kultúrnej revolúcie Mao Ce-tunga. Dokument prináša unikátne archívne materiály z doby, kedy bol ľud bez ohľadu na neskoršie ekologické tragédie presviedčaný o možnostiach úplného ovládnutia prírody, pričom tento spôsob myslenia v Číne stále pretrváva. Film však ukazuje, že aj tu sa konečne prebúdza ekologický aktivizmus, ktorý dokáže účinne oponovať megalománii čínskej vlády. Kampaň za záchranu krajiny a obyvateľov pri rieke Jang-c’-ťiang dokázala, že aj obyčajní ľudia môžu účinne oponovať bezohľadným developerom.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Hteaeedah4g

Prekliatie prírodných zdrojov
La Malédiction des Ressources
Vincent Bruno / Belgicko / 2012 / 26 min.

Veľká časť prírodných zdrojov krajín Juhu je zneužívaná severnými bohatými krajinami a predovšetkým ich obchodnými spoločnosťami bez toho, aby zisk umožňoval sociálno-ekonomický rast v samotných rozvojových krajinách. Tieto zdroje, na ktoré sa často miestne ekonomiky upínajú, sú však pre miestnych ozajstným prekliatím. Dokumentárny film skúma dopad tohto drancovania na ľudí, životné prostredie a na klímu z globálneho aspektu. Od Demokratickej republiky Kongo po Ekvádor, cez otázku lesov až po otázku ropy – zamýšľame sa nad udržateľnosťou nášho spoločenského modelu. Model nenásytného konzumu vedie našu planétu do slepej uličky.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Nm7UAXq6sIU

Vstup je voľný..

žiadne komentáre

Nie sú žiadne komentáre ...

Komentár môžete pridať vyplnením formulára uvedeného nižšie.

Pridať komentár

Copyright © 2019 | created by Leafnet