Jeden svet v Ekocentre, premietanie 29.1.2015

Po roku Vás pozývame na filmový večer s festivalom Jeden svet. Premietneme dva angažované filmy, ku ktorým sme pripravili putovnú výstavu “Aj malé zmeny dokážu zmeniť svet”.
Info o výstave nájdete tu: http://www.sccd-sk.org/sk/plagaty-ako-zmenit-svet

Filmy:

1) Podozrivá čokoláda (Lyssky chokolade) – Miki Mistrati / Dánsko / 2012 / 45 min. / v dánčine / české titulky

V roku 2010 natočil dánsky režisér Miki Mistrati znepokojujúci dokument „Dark side of Chocolate – Odvrátená strana čokolády“. Odhalil v ňom šokujúce pracovné praktiky na kakaových plantážach na Pobreží slonoviny, pri ktorých boli na otrockú prácu zneužívané deti, mnohokrát pašované z iných chudobných krajín Afriky. Film vzbudil búrlivé reakcie. Veľkovýrobcovia čokolády pod tlakom konzumentov prisľúbili učiniť nápravu. Ktoré z mediálne prezentovaných projektov, kladúcich si za cieľ zlepšenie situácie miestnych komunít, boli naozaj prospešné a ktoré boli len klamstvá a prázdne sľuby? Mistrati sa pokúša odpovedať na tieto otázky vo svojom novom investigatívnom dokumente a výsledky jeho práce sú nemenej šokujúce.

Trailer: http://vimeo.com/55384845

2) Kde sa vyrába Apple – E-germinal – Anne Poiret / Francúzsko / 2013 / 54 min. / v angličtine a francúžštine / české titulky

Pokiaľ vlastníte niektorý z produktov firmy Apple, mohlo by vás zaujímať, ako bol vyrobený. Najväčším dodávateľom montujúcim elektroniku pre Apple, ale aj pre Samsung, Nokiu a ďalšie spoločnosti, je tchajwanská firma Foxconn. Vlastní obrovské továrne v Číne. V roku 2010 pritiahla firma pozornosť médií, keď vyšla najavo séria samovrážd ich zamestnancov. Tamojšie pracovné podmienky a ponižovanie nevydržia ani motivovaní Číňania, prichádzajúci za zárobkom z chudobných oblastí. Úrady sa snažia kritiku umlčať, Foxconn je pre čínsku ekonomiku příliš dôležitý. Dostať sa do uzavretého areálu, do mesta v meste, je prakticky nemožné.

Trailer: http://www.upsidedistribution.com/spip.php?article115.

žiadne komentáre

Nie sú žiadne komentáre ...

Komentár môžete pridať vyplnením formulára uvedeného nižšie.

Pridať komentár

Copyright © 2019 | created by Leafnet